2025-10-22

FRG kurs i Kungsbacka

Den 21/10 avslutades en grundutbildning för FRG (Frivilliga Resursgruppen). Uppdragsgivare är Kungsbacka kommun. Kursen hölls av Civilförsvarsförbundet.

Utbildningen är på totalt 33 timmar och förbereder deltagarna för sitt arbete i Kommunens FRG Grupp.

Vi var fyra från FAK Halland som har genomgått detta kurstillfälle i sin helhet. Så nu är vi förbereda för ett kontrakt med Kungsbacka kommun. Under året har flera utbildar genomförts och det kommer att bli en omgång till i November.

Målsättningen är att det skall finnas FRG personal från alla Frivilligorganisationer som finns i Halland så att det skall finnas alla olika typer av kompetenser i gruppen.

Uppgifterna för Frivilliga Resursgruppen i Kungsbacka kommer att inriktas mot att bemanna Trygghetspunkter, både mobila och fasta i de kriser som kan uppstå i Kommunen. Inriktningen är att ta hand om och informera innevånarna i både kris och krig.

Vi får tacka kursledarna från Civilförsvarsförbundet för en väl genomförd kurs!