2025-10-27

72 deltagare vid oktober månads luftning!

Lördagen den 25 oktober 2025 deltog hela 72 medlemmar vid RRG:ns luftning på depån. Sedvanligt startade kårchefen Mats sin genomgång kl 09:00 och infordrade om vad som hänt sedan förra luftningen och vad som är på gång närmaste månaden. FMCK samlade 10 medlemmar som gick kurs för att köra drönare där Kenth svarade för utbildningen.

Tungtransportgruppen lastade hjullastare för transport till service.

Ledningsenheten satte på vinterdäck på ledningsfordon.

Räddnings- och röjningsenheten rastade brandbilar och sina ledningsfordon samt förberedde VW-Craften för besiktning.

Elverksenheten genomförde reparation efter elverkskursen. Vårt 135 kWA har nu Lars Åqvist fixat. Det har byggts om eftersom start- och stopp-reglage gick sönder vid grundkursen våren 2025. Reglaget var tillverkat i bakelit, vilket inte verkar vara åldersbeständigt. Tack Dag och Kjell som fixade förvärmare, typ blåslampa. Det finns en stor resurs i vår reservkraftsenhet.

Depåenheten plockade ur säten på en VW-buss för att lämna in dem in för reparation.

Fältköket lagade dagens lunch som var grönsakssoppa med nybakt bröd samt pannkakor med grädde och sylt till efterrätt. Hur gott som helst!

Kassaförvaltaren satt med alla papper och räkningar som ska betalas.

 

Mycket nöjd ledning!