Kurs ”Hantering av skyddsutrustning” har genomförts på RRG-depån.
Helgen den 14 – 15 september genomfördes kursen Hantering av skyddsutrustning vid olika insatser. Kurschef var Mats Larsson, FAK-F, som även är kårens företrädare mot Statens jordbruksverk. Till sin hjälp hade han Sten Sandberg som är ansvarig för skyddscontainern och saneringscontainern. Föreläsare var Lenny Andreasson som även varit sakkunnig vid uppbyggnaden av skyddscontainern och saneringscontainern. Kraven på skyddsutrustning presenterades av Grolls sakkunnige Kjell Tiberg. Deltagarna fick under söndagen kläda på sig skyddsutrustning, trots det fina höstvädret.
Under utbildningen och hanteringen av utrustning lämnades det in ett 20-tal förbättringspunkter. Det är värdefullt med synpunkter så att containrarna blir så kompletta som möjligt. När det väl uppstår händelser där skyddsutrustning behöver användas ska de vara så kompletta som möjligt och så smidiga som möjligt att använda.
11 kursdeltagare var anmälda och 8 deltog. 3 kom inte och hade inte heller lämnat något meddelande om återbud. Det stämmer till eftertanke. Hur ska vi kunna genomföra kurser om deltagare uteblir utan att meddela att de inte kan delta?
Fältköket med Tommy, Bobo, Mikael och Anna ställde upp och lagade lunch båda dagarna. Stort tack! Som vanligt så smakade det hur gott som helst!
Fundersam Kår-/RRG-chef
Bill Skoglund