Ring Knutstorp 29 augusti
Skånekåren blev inbjuden till Ring Knutstorp
Skånekåren blev inbjuden till denna historiska tävlingsbana för motorfordon av olika klasser.
Anledningen kan med stor del vara i de bandvagns- och terrängbilskurser vi numera håller på deras terrängbana.
Lördagen 29 augusti arrangerade Ring Knutstorp sitt årliga NewsRace med publik ifrån barn till vuxna. FAK Skåne ställde ut en Bandvagn206 och vårt eventtält.
Detta event är kopplat till Beredskapsveckan 2026. Det är många som efterfrågar vårt deltagande och vi måste sprida ut oss över flera veckor för att klara av både bemanning och tillgång till fordon att ställa ut.
Under denna lördag kunde vi både se på tävlingarna och möta besökande publik. Anläggningen är väldigt kuperad och vi fick en plats med bra utsikt över banan och mitt i publikflödet. Det ledde till att vi kunde rekrytera minst fem nya medlemmar.
Det blev en tidig start för oss som bemannade tältet. Redan klockan åtta på morgonen skulle vi vara på plats, resa tält, plocka fram broschyrer och Give-aways. Vi fick biljetter och tillträdespass så våra fordon kunde komma in och parkeras på tävlingsområdet.
Senare på eftermiddagen kom regnet, det som liksom hängt i luften under dagen. Vi fick i all hast avveckla, packa ihop, lasta bandvagnen och eventsläpvagnen och anträda återfärden till såväl depå som hemmet. Det blev en lång dag för Göran Ivarsson, Fredrik Kristiansen, Mikael Pettersson och undertecknad.
Ett stort tack till Ring Knutstorp och Tino Carrasco för möjligheten att få medverka i NewsRace.
Antecknat av Anders Kristiansen