2024-09-14

Beredskapsveckan 2024

FAK Skellefteå/Norrbotten kommer att delta på två event under Beredskapsveckan. Onsdag den 25 september finns vi i Haparanda, i det arrangemang kommunen där anordnar. Eventet äger rum på kvällen under tider som finns på Haparanda kommuns hemsida.

Lördag den 28 september deltar vi i en gemensam monter med andra Frivilligorganisationer på torget i Skellefteå. Civilförsvarsförbundet ordnar ett gemensamt tält, där vi kommer att representera vår kår. Eventet hålls öppet hela dagen och det kommer att bli spännande att möta alla nyanlända människor som flyttat hit.

Välkomna till båda eventen! Glöm inte att berätta om du redan är medlem för oss som arbetar i montrarna, så lär vi känna varandra bättre. Vet du någon som är intresserad av vår verksamhet? Ta med honom eller henne (helst hela familjen), så kan vi berätta varför ett medlemskap i FAK Skellefteå/Norrbotten stöttar Totalförsvaret och Sveriges krisberedskap.