Ny avsiktsförklaring mellan Post- och telestyrelsen (PTS) och FAK
Nu händer det mycket inom FAK! "Vi har nu tecknat en omfattande avsiktsförklaring med PTS som kan bli ett av de mest omfattande uppdragen på mycket länge för FAK" säger Rikskårchefen Curt-Ove Jakobsson. Anledningen till varför allt sker nu är självklar det mycket ansträngda omvärldsläget. Syftet med samarbetet är, att med stöd av frivilligresurser, höja beredskapssektorns förmåga att hantera sina uppdrag vid såväl fredstida krissituationer som höjd beredskap.
För att öka uthållighet och motståndskraft inom beredskapssektorn elektronisk kommunikation och post har PTS identifierat behov av frivillig personal som komplement till egen. PTS avser att genomföra ett pilotprojekt i samarbete med FAK och Telia Sverige AB (Telia) för att öka förmågan till transporter av såväl drivmedel som förstärknings- samt reservmateriel. Dessutom måste förmågan att motstå långvariga elavbrott ökas genom att utbilda personal som kan etablera, betjäna, underhålla och felsöka såväl reservelaggregat som transportabla drivmedelsanläggningar.
PTS avsikt är att under perioden 2026-2027 (under utbildningstiden av frivilliga) definiera ett arbetssätt där PTS svarar för finansiering och avtalsförhållande för den frivillige, medan operativ arbetsledning hanteras av den verksamhetsutövare, inom beredskapssektorn elektronisk kommunikation och post, som den frivillige ska stärka operativt, i detta pilotprojekt Telia.
Länk: Avsiktsförklaring mellan FAK och PTS 2026-09-11